تبلیغات
اعجاز قرآن - عوامل پیشرفت و سقوط ملتها از دیدگاه قرآن

**** بــــــــه وبــــــــلاگ اعــــــــجاز قــــــــرآن خــــــوش آمـــــــدیــــــد****
تماس با مدیر

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی: 
                 
کتابخانه دیجیتال قرآنی

درباره ما
هدف این وبلاگ آشنایی دوستان با قرآن كریم فضائل، آثار و فوائد دنیایى و آخرتى است. و عبادت برتر، برخوردارى از ثواب فرشتگان و پیامبران، هم‌نشینى با فرشتگان، پیمودن درجات كمال و ترقى در بهشت، درمان بیمارى‌هاى روحى، رفع غم و اندوه، روشنایى دیدگان، مونس تنهایى، عمر با بركت و استجابت دعا است. ان شاء الله که بتوانیم گامی کوچکی در راستای این هدف بلند برداریم
نویسندگان
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
» گالری

برای دیدن گالری کلیک کنید
آماروبلاگ
» کل بازدید :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» تعداد نویسندگان :
» تعداد کل پست ها :
» آخرین بازدید :
» آخرین بروز رسانی :
پیوندهای ویژه

قافله السابقون
قرآن آنلاین بسیار نفیس
قرآن خطی طرح کتابت
تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید
وب سایت ختم صلوات

شمیم طوبی (ایستگاه آخر)
وب سایت ظهور 
ضریح
فرشتگان

وبلاگ اعجاز قرآن
ختم صلوات
ختم صلوات
تدبر در آیات نور |مطلب تصادفی سوره ای از قرآن سفرمجازی به اماکن مذهبی شریفه ای از نور پخش مستقیم اماکن مذهبی دانشنامه مهدویت حدیث روز
+ نوشته شده توسط هادی آقابیگی در سه شنبه 21 مرداد 1393 و ساعت 06:46 ب.ظ | نظرات()

http://hamsayee.persiangig.com/image/00.jpg

( ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغییر و اما با نفسهم ) خداوند سرنوشت هیچ قوم و ملتی را تغییر نمی‌دهئ مگر آن كه خود آن ها در جان ها و درون شان تغییر به وجود آورند.

تاریخ، اقوام و ملت های گوناگون را به ما نشان میدهد گروهی را كه آخرین مراحل ترقی را به سرعت طی كردند و گروهی را كه به پایین ترین مرحله انحطاط رسیدند، گروه سومی‌كه یك روز پراكنده و وامانده و شكست خورده بودند، اما روز دیگر نیرومند و سربلند شدند، گروه چهارمی‌كه به عكس از عالی ترین مرحله افتخار به قعر دره ذلت و خواری سقوط كردند.

بسیارند كسانی كه از برابر صحنه های مختلف تاریخ به آسانی می‌گذرند بدون اینكه كمترین اندیشه ای در آن كنند، و نیز بسیارند كسانی كه به جای بررسی علل و عوامل اصلی و زیر بنائی حیات و مرگ ملت ها گناه را به گردن عوامل كم اهمیت كه نقش اساسی را به عهده ندارند و یا عوامل موهوم و خرافی و خیالی می‌اندازند.

بسیاری تمام علت بدبختی خود را به بیگانگان و سیاستهای مخرب آنها نسبت می‌دهند و عده ای همه این حوادث را مولود گردش موافق ومخالف افلاك می‌پندارند، سرانجام عده ای دست به دامن قضا و قدر – به مفهوم تحریف یافته اش – و یا شانس و طالع و اقبال می‌زنند و همه حوادث تلخ و شیرین را از این طریق توجیه می‌كنند.

همه اینها به خاطر این است كه از درك علل واقعی وحشت دارند.

 

قرآن در آیات 52 تا 54 سوه انفال انگشت روی نقطه اصلی ( دردها ) و ( درمان ها ) و عوامل پیروزی و عوامل موهوم و پنداری می گذارد و بیان می کند کافی است تنها در وجود، فكر ، روحیه و اخلاق خود و در نظام اجتماعی خودتان جستجو كنید، هر چه هست در اینجا است.

ملت هایی كه فكر و اندیشه خود را به كار انداختند دست اتحاد و برادری به هم دادند سعی و تلاش و اراده و تصمیم نیرومند داشتند و به هنگام لزوم ، جانبازی و فداكاری كردند و قربانی دادند، به طور قطع پیروز شدند، اما هنگامی‌كه ركود و سستی و تنبلی جای سعی و تلاش را گرفت ، غفلت و بی خبری به جای آگاهی و تردید و دودلی به جای تصمیم محافظه كاری به جای شهادت نفاق و تفرقه وبه جای اتحاد، تن پروری و خودخواهی به جای فداكاری و تظاهر و ریا كاری به جای اخلاص و ایمان نشست سقوط و نكبت آغاز شد.

در حقیقت جمله ( ذلك بان الله لم یك مغیرا نعمه انعمها علی قوم حتی یغیروا ما با نفسهم ) برترین قانون حیات انسانها را بیان می‌كند و روشن می‌سازد كه مكتب قرآن در زمینه حیات جامعه ها اصیل ترین و روشن ترین مكتب هاست ، حتی به آنها كه در عصر اتم و فضا انسان را فراموش كرده و گرداننده ی چرخهای تاریخ را ابزارهای تولید و مسائل اقتصادی كه خود مولود انسان است می‌پندارد، اعلام می‌كند كه شما هم سخت در اشتباهید شما معلوم را گرفته و علت اصلی را كه خودایشان و دگرگونی انسانهاست فراموش كرده اید به شاخه چسپیده اید آنهم فقط یك شاخه و ریشه اصلی را از خاطر برده اید.

راه دور نرویم تاریخ اسلام و یا صحیح تر تاریخ زندگی مسلمین شاهد پیروزیهای درخشانی در آغاز كار و شكستهای تلخ و دردناكی به دنبال آن است ، در قرون نخستین ، اسلام به سرعت در جهان پیش می‌رفت، و در همه جا نور علم و آزادی می‌پاشید بر سر اقوام سایه علم و دانش می‌گسترد، نیرو آفرین و قدرت بخش و تكان دهنده و آباد كننده بود و تمدنی خیره كننده به وجود آورد كه درتاریخ سابقه نداشت اما چند قرن بیشتر نگذشت كه این جوشش به خاموشی گرائید تفرقه و پراكندگی ، انزوا و بی تفاوتی ، ضعف و ناتوانی و در نتیجه عقب ماندگی جای آن همه ترقی را گرفت تا آنجا كه مسلمانان جهان برای و سائل ابتدائی زندگی ناچار شدند دست به دامن دیگران بزنند فرزندان خود را برای فراگرفتن علم و دانش راهی دیار بیگانه كنند درحالی كه یك روز دانشگاههای مسلمانان برترین دانشگاه های جهان و مركز دانشجویان دوست و بیگانه بود ولی كار به جایی رسد كه نه تنها صادر كننده علم و صنعت و تكنولوژی نشدند بلكه مواد ابتدایی غذایی را نیز از خارج از كشورهای خود وارد كردند.

سرزمین فلسطین آن ها ، كه یك روز كانون مجد وعظمت مسلمین بود حتی جنگنجویان صلیبی بامیلیونها كشته و مجروح در طی دویست سال نتوانستند آن را از دست سربازان اسلام بیرون آورند در مدت شش روز به آسانی از دست دادند. در حالی كه برای پس گرفتن یك وجب آن از دشمن باید ماهها و سالها چانه بزنند چانه ای كه معلوم نیست پایانش به كجا بیانجامد.

قرآن مجید در آیه فوق می‌گوید سری به اعماق قلبتان بزنید ، و نگاهی به زوایای اجتماعتان بیفكنید ببینید دگرگونی ها از ناحیه ی خود شما شروع شده است لطف و رحمت خدا برای همگان گسترده است شمائید كه شایستگی ها و لیاقت ها را از میان بردید و به چنین روز غم انگیزی افتادید.

این آیه تنها از گذشته سخن نمی‌گوید بلكه از امروز و آینده نیز سخن می‌گوید كه اگر باردیگر به سوی خدا آیید، پایه های ایمان را محكم كنید ، اندیشه ها را بیدار سازید تعهدها و مسئولیت هایتان رابه یاد آرید دست ها را به یكدیگر بفشارید و به پاخیزد و فریاد كشید و بخروشید و بجوشید و قربانی دهید و جهاد كنید و تلاش و كوشش را در همه ی زمینه هابه كارگیرید باز هم آب رفته به جوی آید روزهای تیره و تاریك سپری شود افقی درخشان و سرنوشتی روشن در برابر شما آشكار می‌گردد و مجد و عظمت دیرین در سطحی عالی تجدید خواهد شد.

بیائید عوض شوید دانشمندانتان بگویند و بنویسند جنگجویانتان پیكار كنند تجار و زحمتكشانتان تلاش كنند جوانانتان بیشتر وبیشتر درس بخوانند و پاك شوند و تلاش كنند و آگاهی بیاموزند تا خون تازه ای در عروق جامعه ی شما به جریان بیفتد و آن چنان قدرت پیدا كنید كه دشمن سرسختی كه امروز یك وجب زمین را با خواهش پس نمی‌دهد تمام زمین ها را با التماس به شما برگرداند.

ولی اینها حقایقی است كه گفتنش آسان و دانستن و باور كردنش مشكل و عمل كردن به آن مشكل تر است ولی به هر حال باید در پرتو نور امید به پیش رفت.

ذكر این نكته لازم است كه مسئله ی رهبری نقش بسیار موثری در سرنوشت اقوام و ملل دارد ولی نباید فراموش كرد كه ملت های بیدار همواره رهبران لایق را به رهبری خویش می‌پذیرد و رهبران نالایق و زورگو و ستمكار در برابر خشم و ارده ای آهنین ملت ها در هم كوبیده می‌شوند.

این را نیز نباید فراموش كردكه ماورای اسباب و عوامل ظاهری یك سلسله مددهای غیبی و الطاف الهی است كه در انتظار بندگان با ایمان و پرجوش و با اخلاص است باید شایستگی و آمادگی لازم را در تمام افراد جامعه ایجاد کرد.


یکشنبه 15 مرداد 1396 05:44 ب.ظ
Superb blog you have here but I was curious if you knew
of any user discussion forums that cover the same topics talked about here?
I'd really like to be a part of community where I can get opinions
from other knowledgeable people that share the same interest.

If you have any suggestions, please let me know.

Thanks!
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396 06:29 ق.ظ
Thanks on your marvelous posting! I truly enjoyed reading
it, you're a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back
at some point. I want to encourage yourself to continue your
great job, have a nice holiday weekend!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:35 ق.ظ
Yes! Finally something about games.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 02:58 ق.ظ
Loving the info on this site, you have done outstanding job
on the articles.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 10:14 ق.ظ
Hello would you mind sharing which blog platform you're using?
I'm going to start my own blog in the near future but I'm having a difficult
time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm
looking for something completely unique. P.S My apologies for getting
off-topic but I had to ask!
شنبه 12 فروردین 1396 12:07 ب.ظ
Hello there! This post couldn't be written any better!
Reading this post reminds me of my previous room mate!
He always kept chatting about this. I will forward this article to him.
Fairly certain he will have a good read. Thanks for
sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
منوی اصلی
آرشیو مطالب
موضوعات مطالب
ابر برچسب‌ها
نظرسنجی
بیشتر علاقه مند به طرح کدام مباحث در وبلاگ اعجاز قرآن می باشید؟


نقشه وبلاگها
پایگاه اعجاز قرآن
لوگو جشنواره ها

پایگاه اعجاز قرآن
انجمن های قرآنی

رمزینه وبلاگ
رمزینه

My QR-Code

اعجاز قرآن
درباره قرآن

"اَعلى"بسم الله الحمن الرحیم.سَبِّحِ اسْمَ رَبِّکَ الْأَعْلَى (۱)الَّذِی خَلَقَ فَسَوَّى (۲)وَالَّذِی قَدَّرَ فَهَدَى (۳)وَالَّذِی أَخْرَجَ الْمَرْعَى (۴)فَجَعَلَهُ غُثَاء أَحْوَى (۵)سَنُقْرِؤُکَ فَلَا تَنسَى (۶)إِلَّا مَا شَاء اللَّهُ إِنَّهُ یَعْلَمُ الْجَهْرَ وَمَا یَخْفَى (۷)وَنُیَسِّرُکَ لِلْیُسْرَى (۸)فَذَکِّرْ إِن نَّفَعَتِ الذِّکْرَى (۹)سَیَذَّکَّرُ مَن یَخْشَى (۱۰)وَیَتَجَنَّبُهَا الْأَشْقَى (۱۱)الَّذِی یَصْلَى النَّارَ الْکُبْرَى (۱۲)ثُمَّ لَا یَمُوتُ فِیهَا وَلَا یَحْیَى (۱۳)قَدْ أَفْلَحَ مَن تَزَکَّى (۱۴)وَذَکَرَ اسْمَ رَبِّهِ فَصَلَّى (۱۵)بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَیَاهَ الدُّنْیَا (۱۶)وَالْآخِرَهُ خَیْرٌ وَأَبْقَى (۱۷)إِنَّ هَذَا لَفِی الصُّحُفِ الْأُولَى (۱۸)صُحُفِ إِبْرَاهِیمَ وَمُوسَى (۱۹)

دانلود نرم افزار
قرآن برای اندروید

طرح نهضت ملی حفظ قرآن کریم ( نور )
دارالقرآن قرآن كریم
خانواده ختم قرآن كریم
خبرگزاری پانا
ستاداقامه نماز
اوقات شرعی
نهج البلاغه
شبكه سیمای قرآن